02 Eylül 2009

Lament of The Highborne

Wow oynayan ya da World of Warcraft hikayesini bilen okuyucularımın (büyük ihtimalle)bildiği gibi,Lady Sylvanas ve bansheelerinin söylediği Lament of the Highborne(Highborne ağıtı) wow dünyasının en dokunaklı ses dosyalarından(of..rezilim ama bi açıdan da öyle..) biri.

Türkçeleştirmeye üşendim,çalmış gibi de olsun istemedim..Buyrun wowwiki den "Lament of the Highborne" 'un tarihi.

"Originally thought to be a lament to the Fall of Quel'Thalas, or possibly the Troll Wars, Lament of the Highborne is a tribute to both these events and more. The original song may have actually been in Darnassian, but given the similarities between it and Thalassian, this is probably a moot point. The original version is a Kaldorei song lamenting the losses during the War of the Ancients — a tribute to the members of the Kaldorei Resistance who fought against, and died by the claws of, the Burning Legion. Some 2,800 years ago, the words were altered (though the melody remained the same) to reflect the similar losses and courage found in the Troll Wars. The song (possibly modified slightly) rose to popularity in recent years, after the Fall of Quel'Thalas, again to honor the fallen of Quel'Thalas and those who persevered. Hence, the song is a dirge, not for just the high elves, but for all elves; Kaldorei, quel'dorei, and sin'dorei alike."

Bu ağıtı Horde'lar level 15 quest zinciriyle Lady Sylvanas'ın sesinden dinleyebiliyorlar.Kendini bildi bileli Alliance oynayan kullanıcılarımız ise(misal ben.) gerek youtube, gerekse chat bara
/script PlaySoundFile("Sound\\Music\\GlueScreenMusic\\BCCredits_Lament_of_the_Highborne.mp3")
yazarak dinleyebilirler.Bunun dışında bu ağıtın farklı (enstürmental) versiyonları Ghostlands ve Eversong Woods'ta duyulabilir.
Aynı zamanda "The Battle For Undercity" questi(event?) yapılırken de Lady Sylvanas bu ağıtı söylemeye başlıyor ve tüm playerlara buff veriyormuş.

Oyun içindeki orjinal Lady Sylvanas'ın sesi Vangie Gunn olsa da,ben bu versiyonunu daha çok sevdiğimden bunu paylaştım.Duyguyu Vangie Gunn'dan daha iyi verdiğini düşünüyorum bu hanım kızımızın.

Ayrıca orjinalinde bir koro(bansheeler =) ) ve orkestrayla söylendiğinin,bu kayıtta ise harp,davul,violin,seslendirme ve düzenlemeler dahil herşeyin sanatçıya yani Kate Covington'a ait olduğunu dikkate alın.
Görece amatör ama muhteşem..


Olur da "Kendimi banshee gibi hissediyorum,düet yapayım" veya "Darnassian,Thalassian anlamam ben,ne dendiğini anlıcam ağa,ya anama küfrediyolarsa?" dersiniz diye,sözleri ve çevirisi de aşağıda =)

Original Thalassian lyricsLoose English translation

Anar'alah, Anar'alah belore
Sin'dorei
Shindu fallah na
Sin'dorei
Anar'alah
Shindu Sin'dorei
Shindu fallah na
Sin'dorei
Anar'alah belore
Shindu Sin'dorei
Shindu fallah na
Sin'dorei
Anar'alah belore
Belore

By the light, by the light of the sun
Children of the blood
Our enemies are breaking through
Children of the blood
By the light
Failing children of the blood
They are breaking through
O' children of the blood
By the light of the sun
Failing children of the blood
They are breaking through
O' children of the blood
By the light of the sun
The sun


Not:Wowwiki'den alıntı ötesine geçilmiştir..Konuyla ilgili link için tıklayın.

Edit:Bu ağıtı dinleyip ağlayıp duruyorum,ya son günlerde kafayı yiyorum ya da "Bir Night Elf var benden içeri" geyiğim gerçekten doğruymuş =)

Hiç yorum yok: