19 Ağustos 2009

Ramazan Geldi Hoş Geldi

Bildiğiniz ya da şimdi öğrendiğiniz üzere artık rakı(içki) reklamlarında balık,kavun vs. gibi görsel unsurların kullanılması yasaklandı.Amaçlarının insanların kafalarında içkiyle bazı yiyecekleri birleştirmelerini engellemek olduğunu düşünüyorum ama rakı-balık ikilisini kimsenin yenemeyeceğine eminim.Neyse, "Yeni Rakı" nın üreticisi Mey İçki muhteşem bir reklam fikri tasarlamış."İştah açıcı görseller"i kullanmadan kullanarak mesajı en doğru biçimde vermiş ki gerçekten reklamcılarını kutlamak gerek.Reklamın bir tüketici olarak benim rakı içesimi getirtmesinden dolayı amacına ulaştığı kanaatindeyim.Afişlerden en beğendiğim tam aşağıda.


Eveeet şimdi gelelim bu yazının dinden imandan çıkarmayan,cehennemde yerimizi rezerve etmeyen kısmına,
11 ayın sultanı Ramazan 2 gün sonra yani cuma günü başlamakta.Gayet dinsiz,cehennemlik ve "Eamaan sahurumu sek rakıyla yaparım ben hacı." diyen okuyucularım var,onları biliyorum ve kendilerini sevdiğimi biliyorlar =) ama bu post daha çok benim gibi "Ramazanda bi iki gün oruç tutarım belki ama içki içmeyeyim ya.." diyen ılımlı müslümanlar(hahah sıfata gel) için yazıldı.

Biliyorsunuz ki ramazanda istesek bile alenen içemiyoruz,sağlığımıza daha zararlı olabiliyor.Olaya ukala ukala katılan ağır abiler,"Gençler napıyonuz"diye duruma dalan ve bişiy demeseler de pis pis bakan kordondaki polis amcalar,Tansaşta hafiften yan gözle torbaya doldurduğunuz biraları kesen kasiyer kız gibi sinirlerinizi fiziksel ve duygusal olarak yıpratan insanlar çoğalıyor.

Bu yüzden hepinize önerim şu son iki günde deliler gibi içip küfelik olmanız ve karı kız-içki gibi alışkanlıklarınızı 1 ay boyunca azaltmanız ya da ara vermenizdir.Ramazan boyunca da oruç tutmasanız bile oruç tutan müminler için hazırlanmış mükellef sofralarda normalde insanların üşenipte yapmadığı muhteşem yemeklerden yiyebilir,kilolarınıza kilo katabilir,televizyondaki iftar vaktinde hızlıca açan gül,zambak vb. çicek görüntüleriyle yemeğe başlayabilir eğer tutuyorsanız orucunuzu açabilirsiniz.

Ramazanın ertesi günü de 1 aylık birikiminizi Tekirdağ'a,Efe'ye,Absolut'a falan teslim edip grubu toparlayıp orgy yaparken gönül rahatlığıyla içebilirsiniz bulduğunuz her alkollü şeyi.Hehehe

Herkese İyi Ramazanlar!

Not:Oruç birçok dinde yer alan ve farklı biçimlerde yapılan bir ibadet türüdür.Oruç tutan insan oruç değil "Oruçlu" olarak adlandırılır.Lütfen,(Bak lütfen diyorum..) ramazanda size yediğinden,içtiğinden uzatıpta isteyip istemediğinizi soran kişilere "Yok sağol ben orucum" demeyin."Ben Orucum." nedir ya,ibadet türü müsün sen?Her ramazanda bu sözü her duyuşumda sizleri tespihle boğma hayalleri kurmaktan bıktım.Delirtmeyin adamı,bi anda bitsin bu yani.


16 Ağustos 2009

Kraliçeyle Bir Gece..

Ortam insanı ve sanat dostu kişiliğime uygun olarak 15 Ağustos gecesi Çeşme Açıkhava'daki "Sezen Aksu ve Arkadaşları" konserindeydim."Ve arkadaşları" dediğimiz insanların Fahir Atakoğlu,Erkan Oğur ve Aykut Gürel olması da dikkate değerdi.

Konser bilindik Sezen Aksu konserlerinden çok çok farklıydı."Gel gel sarışınım" falan gibi şarkıları söylediği "Hadi hoppa dans etmeyen kalmasın" tarzında değildi.Orkestrada öncelikle Fahir Atakoğlu'nun sonrasında çellonun,saksafonun,yan flüdün bile olduğu daha çok sanatsal bir şölen gibiydi diyebiliriz.Hep söylediği parçaları söylememesi ve konserlerinde genelde(hatta hiç?) seslendirmediği Ünzile gibi parçaları seslendirmesinin yanı sıra,Sertap Erener'in söylediği La'l'i,Zeki Müren'den parçaları,türküleri ve hatta İtalyanca,Rumca şarkıları söylemesi de konseri tadından yenmez yaptı..Uzun lafın kısası MUHTEŞEMDİ!!

Kendisinin deyimiyle "Konsepti farklı"ydı bu konserin =) Kesinlikle görülesi,gidilesiydi.

Merak eden arkadaşlar için kıskandırmaca fotografı:

"ne gemiler yaktım, ne gemiler yaktım
o kadar yandı ki canım sonunda karşıdan baktım
ne göreyim kendime yıldızlardan daha uzaktım

bu kızı yeniden büyütmeliyim
kor ateşlerde yürütmeliyim
değirmenlerde öğütmeliyim
farkındayım, farkındayım

kazanmalı kaybetmeliyim
aşk uğruna harbetmeliyim
bu kızı yeniden büyütmeliyim
farkındayım, farkındayım"

Gözlemler(ve kişisel konser notları):

1-Konserin tadı seninle beraber gelipte şarkılara eşlik edip,yorum yapıp hatta arada oturduğu yerden kıpraşarak oynayanla çıkar.Gerçekten güzel konserlere gerçekten güzel insanlarla gidin.
2-Elbiseler vücut güzel olsa da insanda kötü durabilirler.Sahnedeki kişiler dikkat etmeli bunlara.(Hatta herkes etmeli bence)
3-Konser sonrası aç bünyeyi doyurma çabasında adana yemenin bi usulü varmış.Ben bilemedim,siz usulüne göre yiyin.
4-Araba park etme eylemi yan koltukta oturanlar tarafından izlenmesi zevkli olabilen bir eylemdir.Öyledir yani.Kaldırıma sıfır parketmeyi başarana kadar uğraşın,stres olmayın.
5-Protokolde oturanlar da girişte sıra bekler.(Biz protokolüz,biz de mi beklicez yaani? denmez (bkz.biz businesstik biz de mi öldük?))
6-Yeni asfalt dökülmüş yollarda yavaş gidilmelidir,aklınızda bulunsun.Nedenini düşünmeyin o insanlar o kadar yavaş gidiyorlarsa iyi bir nedeni olmalıdır.
7-Alaçatı'da gece 2 den sonra hayat yok.
8-Yaz mevsimi çok güzel bir mevsimdir,değerini bilin.
9-Sezen Aksu candır,konserleri gidilesidir.
10-İzmirli olmak gurur duyulacak muhteşem bir şeydir.