04 Eylül 2009

Aşk-ı Memnu


Bildiğiniz gibi son zamanların popüler dizilerinden biri de Aşk-ı Memnu yani daha bir anlaşılabilen haliyle Yasak Aşk.Kendisi aslen Halit Ziya Uşaklıgil'in bir eseri olup son zamanlarda ismi adeta "Kim kimi götürüyor belli değil hacı."ya dönüşmüş durumda.

Ben de 3 ay boyunca beklediğim yeni sezonun ilk bölümünü izler izlemez hemen bir post yazayım istedim.

Dizinin özeti şu şekilde..

"Aşkı arayan bir aşk hikayesi...
Adnan, on bir yıl önce eşini kaybedince, sosyal hayattan uzaklaşıp köşküne çekilmiş, bütün ilgisini kızı Nihal ve oğlu Bülent’e vermiştir. Aile yadigâri emektarları, Nihal'in yarı Fransız dadısı ve hamiliğini yaptığı uzak akraba çocuğu Behlül ile İstanbul’un en önemli yalılarından birinde yaşayan Adnan Bey, yine İstanbul’un tanınmış ailelerinden Melih Bey takımından Firdevs Hanım’ın kızı Bihter’le yıllar sonra tekrar karşılaştıktan sonra, unuttuğu duyguları yeniden hatırlamaya, kış ortasında baharı filizlendirmeye başlar.
Firdevs Hanım çok hırslı bir kadındır. Kızlarıyla rekabet halindedir. Kocasının ani ölümü bile onu cemiyet hayatından uzaklaştıramamış, her önemli davetin en dikkat çekici yüzü olmaya devam etmiştir.
Bihter babasının ölümünden sorumlu tuttuğu annesine kin duymakta ve Firdevs Hanım’ın kızı olarak anılmaktan büyük utanç duymaktadır. Yalnızlığın ve hüznün içinde Adnan Bey’le karşılaştığında onun güvenli elini tutar ve yeni hayatına doğru yürümeye başlar.
Öte yandan Firdevs Hanım için de Adnan Bey en cazip eş adayıdır. Onu elde etmeye çalışırken kızı Bihter’le yolları kesişir ve anne kız arasında yıllarca sürecek büyük bir çatışma başlar.
Bihter, Adnan Bey’in köşkünde huzuru, güveni, mutluluğu ararken, tutkuyla tanışır. Behlül ve Bihter birbirlerine doğru sürüklenirler. Yasak aşkları bu ailedeki herkesi ayrı ayrı etkileyecektir. Masumiyet, ihanet bulutlarıyla gölgelenir. Tutku ve aşk sadakati esir alır"

Aşk-ı Memnu aslında diğer diziler gibi,çok dikkat çekmeyen,herkes tarafından bilinip hakkında konuşulmayan ama gene de dizinin yayınlanmasını sağlayacak kadar izleyici kitlesine sahip görece normal bir diziydi..Ta ki geçen sezon finaline kadar!

Bu sezon finalinde ünlü bir serada sevişme ve ardından muhtemel bir basılma durumu vardı ki dizinin tatilde olduğu yaklaşık 3 ay boyunca ne zaman Aşk-ı Memnu lafı açılsa izleyen izlemeyen herkesten "İyiymiş ya..hehe" ve türevi yorumlar geldi.Facebook'ta,Youtube'da izleyeni paylaşanı boldu.Diziyi bilmeyen,kimin tarafından basıldıklarını merak etmeyen kalmadı.

Tabii böyle bir sahnenin ayıplayanı da bol olsa da,kendim ve salyalarını toplayamayarak Behlül'ü izleyen bir grup arkadaşım adına söyleyebilirim ki biz mutluluk dolu bir biçimde bol bol izledik hehe =)

Merak edenler ve yeniden izlemek isteyenler için kendisi tam aşağıda..


Not: Bugünkü yeni bölümün ardından da izlemeyen herkes bana "Eee?..Kim görmüş" diye sordu.
Açıkçası ne yazık ki kimin gördüğü hala belli değil ama ben Firdevs Hanımdan yana kullanmak istiyorum oyumu

Sezonun İlk Bölümünden Dikkat Çekenler:

*Jenerik değişmiş.Eski siyah,beyaz,gri tonlu olan(bkz.postun en tepesindeki resim) yerine beyazlı sarılı,yeni resimlerin olduğu bir tane yapmışlar.Daha iyi mi daha kötü mü bilemedim açıkçası.En başta da "Kimin eli kimin poposunda belli değil" imajını pekiştiren bir grup fotografı var ki bana nedense Gossip Girl'ü hatırlattı.Gene de değişiklik iyidir tabii..
*Jenerik başındaki o acayip şekilde Twilight'ı hatırlatan "yasak elma" (bkz.gene en tepedeki resim) artık yok.İyi bişiy bu bence.
*Geçen sezonda kahramanlarımızı serada sevişirlerken ve ardından görülürlerken bırakmıştık.Bu sezonda da kaldığımız yerden devam ediyoruz fakat izleyiciler olarak bir yaşımıza daha girdik.
Biliyoruz ki bir insan korkudan bembeyaz kesilebilir,sararabilir hatta hafiften pembeleşebilir bile yüzü.Fakat korkudan kumral insanların bronzlaştığını,beyaz tenlilerin kıpkırmızı olduğunu,herkesin saçlarının uzadığını ve sarışınların saç renklerinin açıldığını biliyor muydunuz?
*Nebahat Çehre(Bihter'in annesi) muhteşem bir kadın.O nasıl bir yıllara meydan okumadır.Ajda Pekkan'dan yaşlı kendisi ama ondan güzel görünüyor.
*Yahu bu dizideki marka aksesuarlar,kıyafetler vs beni delirtecek.Bihter ve Nihal evde elbiseleriyle süslü avizeler gibi gezseler de,yarısını istiyorum o kıyafetlerin ve takıların.
*Bihter'in siyah küpesine bayıldım..SoChic bekle beni bebeyim..Ne kadar param varsa alıp sana gelip sermayeyi kediye yüklicem gene =)
* Kıvanç Tatlıtuğ'un omzunda "Only Allah can judge me!!"diye bir dövme var,gülücem ama mantıken o kadar komikte değil gibi..İlginç =)
*Kimin eli kimin nerelerinde anlamak için buraya tık.

2 yorum:

Beardy dedi ki...

kalitesiz dizi

madammoda dedi ki...

Diziyi herkes farkli amaclarla izliyor zaten..